събота, 9 март 2013 г.

Несесер с бродерия от ленти

     Във всяка дамска чанта има разни дребни неща, които се търкалят по дъното и създават митове, че единственото нещо което го няма дамската чанта е ред, затова един несесер който да събере тези неща на едно място е доста добра идея...
     Бродерия с ленти, с панделки, 3D или обемна бродерия, както и да се казва е техника с която могат да се изработят изключително красиви неща. От несесера който ще покажа днес през подвързии за книги, пантофи и чанти до бижута. Тази техника на практика  е приложима върху всичко, дори и върху яйчена черупка като великденски декор.
     За самата бродерия са необходими само панделки и основа върху която ще се бродира. Може да е панама както в случая или дори някакво готово изделие. Помощните инструменти, обаче, макар и не нещо специално са доста. Трябват гергеф, ножица, запалка, креда, голяма игла (губерка), обикновена игла за шиене, макари с цветовете на панделките, малки клещи, карфици...
     Аз не използвам точна схема. Имам първоначално някаква идея и на основата маркирам приблизително от къде до къде ще бъде бродерията и къде ще са по-големите детайли и след това "донатрупвам". Възлите и бодовете са прекалено много за една публикация, затова ще показвам по два-три с различните неща които правя. Ще започна с два вида цветя от органаза. 
       Цвете с пет листа. При изработването на такова цвете има едно правило, за да са добре оформени листчетата дължината на лентата трябва да е по два пъти и половина ширината за всяко листче т.е. ако лентата е широка 3см за всяко от листата ни трябва по 7,5см или 37,5см за цялото цвете. Прави се П-образна ситна тропоска и се набира докато не се оформи петлистно цветче. 
       Пришива се към основата от опаковата страна и в средата се правят тичинки. По този начин се правят и цветя с четири или шест листа.
     За второто цвете не е от значение дължината на лентата, колкото е по-дълга толкова по-голямо ще стане цветето. Тези са от лента широка 1,5см и дълга 15см. Прави се зиг-заг тропоска с ъгли по-големи от 90°. Набира се докато стане рошаво топче и се пришива добре към основата. По този начин ако се набере по-дълга лента може да се пришие към основата спираловидно и тогава става по-голямо и различно цвете.
     Бродерията се довършва според първоначалната идея или схема и остава да се ушие самият несесер.  
      За да се довърши трябват цип и хастар. Хастара не е задължителен, но е добре да го има. Първо скрива многото възли от вътрешната страна и второ изделието има много по-завършен вид. 
     Ципа се зашива между панамата и хастара от двете страни. След това се затваря в кръг, като се оставя отвор на дъното на хастара за обръщане. Правят се ъглите на дъното за обем, обръща се и се затваря отвора в хастара. Разглажда се внимателно за да не се деформира бродерията. На водача на ципа се закачва някаква висулка или пискюл за удобство и разкош и... Готово! 

    

        

    


Няма коментари:

Публикуване на коментар